• Englishen

    Ciśnieniowe czyszczenie elewacji – co musisz wiedzieć?

    Kategoria:

    DSF0227

    Jeśli minęło już kilka lat od wybudowania lub ostatniego remontu Twojej nieruchomości i jej reprezentacyjny wygląd gdzieś uleciał, nie przejmuj się – to wcale nie oznacza kolejnego malowania. Dobrą alternatywą jest ciśnieniowe mycie elewacji. Może okazać się, że wystarczy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia, a elewacja będzie wyglądała jak nowa, bez konieczności odmalowywania całego budynku. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, aby skutecznie wyczyścić swoją elewację.

     

    Jak dobrać rodzaj czyszczenia do elewacji?

    Jak w wielu przypadkach tak i tutaj sposoby czyszczenia elewacji zależą od rodzaju zabrudzeń – popularnie występującymi są wykwity, nagary czy glony. Pod uwagę należy wziąć także materiał, z jakiego jest wykonana powierzchnia. Aby nie uszkodzić struktury, niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie strumienia i ciśnienia wody do rodzaju tynku. Ciśnieniowe czyszczenie elewacji sprawdzi się w przypadku tynków mineralnych, silikatowych, akrylowych, a nawet elewacji z cegły.

     

    Rodzaje tynków a mycie ciśnieniowe

    Do mycia delikatnych tynków mineralnych wystarczy zastosować samą wodę, podobnie jak do elewacji kamiennych i klinkierowych. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu nawet czystą wodą można skutecznie poprawić wygląd zewnętrznych powierzchni. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można spróbować poradzić sobie z nimi za pomocą wyższej temperatury wody lub dobrania odpowiednich środków chemicznych.

    Z kolei podczas ciśnieniowego mycia elewacji akrylowych, warto zastosować środki grzybobójcze i pleśniobójcze – ponieważ na tym typie powierzchni najczęściej rozwijają się glony, grzyby i pleśń. Po myciu z dodatkiem środka chemicznego trzeba jeszcze raz spłukać elewację czystą wodą. Jeśli jednak na Twojej elewacji już pojawili się nieproszeni goście, trzeba podjąć dodatkowe środki zaradcze.

     

    Usuwanie glonów z elewacji

    Powszechnym zabrudzeniem pojawiającym się z czasem na tynkach są glony. Szczególnie narażone na ich występowanie są północne, zacienione ściany budynków. Aby pozbyć się glonów, najpierw należy usunąć widoczną warstwę z elewacji – można zrobić to mechanicznie, używając szczotki lub szpachelki, bądź wykorzystać czyszczenie ciśnieniowe i strumieniem wody wymyć osad. Korzystając z – jak się wydaje łatwiejszej metody – ciśnieniowego mycia elewacji, należy mieć na uwadze dostosowanie strumienia do tynku, tak by zbyt wysokim ciśnieniem nie spowodować ubytków.

    Po wyschnięciu elewacji na ściany należy nałożyć preparat dezynfekujący, dzięki któremu w kolejnej fazie mycia pozbędziemy się pozostałych w tynku zarodników i unikniemy szybkiego odnowienia się problemu. Dla lepszej ochrony przed ponownym pojawieniem się glonów można rozważyć również malowanie lub zabezpieczenie ścian dzięki hydrofobizacji, zapobiegającej wnikaniu wody wgłąb struktury materiału.

     

    Czyszczenie elewacji z wykwitów i nagarów

    Wykwity najczęściej pojawiają się na cegle i klinkierze i mają postać białych plam. Do ich usuwania najlepiej zastosować adekwatne czyszczenie chemiczne. Ponieważ wykwity solne powstają na skutek nadmiernej wilgoci, po wyczyszczeniu powierzchni najlepiej od razu ją zaimpregnować, by uniknąć nawracania problemu. W takim przypadku również dobrze sprawdzi się hydrofobizacja.

    Na elewacjach z cegły mogą pojawiać się także nagary, czyli czarnego koloru zabrudzenia powstające przez wiele lat na skutek działania m.in. kurzu, spalin i sadzy. Do pozbycia się tej nieestetycznej warstwy najczęściej trzeba użyć różnych metod: oprócz standardowego czyszczenia ciśnieniowego konieczne może być niskociśnieniowe piaskowanie, wspierające proces usuwania trwałych zabrudzeń.

     

    Jak często przeprowadzać czyszczenie elewacji?

    Dobry wygląd elewacji zachowasz, utrzymując regularność jej czyszczenia – najlepiej co 2-3 lata. Stosunkowo częściej należy myć tynki mineralne, które ze względu na wysoką nasiąkliwość gromadzą więcej brudu, oraz tynki o chropowatej strukturze – np. baranki lub korniki – w których zostaje więcej kurzu i brudu. Rzadszej pielęgnacji będą wymagały natomiast tynki o niskiej nasiąkliwości i gładkiej powierzchni: silikonowe, silikatowe i akrylowe.

     

    Myjka ciśnieniowa do czyszczenia elewacji

    Większość zabrudzeń na elewacji z powodzeniem usuniesz za pomocą mycia ciśnieniowego (samą wodą lub z dodatkiem środków chemicznych), jak więc wybrać myjkę, która się sprawdzi? Weź pod uwagę:

    • długość lancy – do równomiernego mycia szczególnie dobrze sprawdzi się lanca teleskopowa, dzięki której można regulować długość,
    • moc myjki – najlepiej z możliwością regulacji, aby można było ją dostosować do rodzaju mytej elewacji
    • zbiornik na detergenty – jeśli zamierzasz wykorzystywać do czyszczenia również środki chemiczne,
    • inne akcesoria – ułatwiające mycie np. okien lub rynien.

    Jeśli chcesz, by każda ze ścian wyglądała na tak samo idealnie umytą, a nie masz czasu lub chęci, by zastanawiać się nad doborem odpowiednich sprzętów i środków, zostaw to fachowcom. Zlecając ciśnieniowe czyszczenie elewacji specjalistom, nie będziesz obawiać się o zniszczenie tynków, lecz szybko cieszyć się odnowionym wyglądem Twojego budynku.