• Englishen

    Czyszczenie kostki brukowej – 3 najskuteczniejsze sposoby

    Kategoria:

    DSF0685

    Na alejkach osiedlowych, placach miejskich, podjazdach przy domach – kostka brukowa w naszym otoczeniu jest bardzo popularna! Wytrzymała i odporna, a w dodatku łatwa do ułożenia i ewentualnej rozbiórki, dzięki czemu często wybierana jest jako najprostsze rozwiązanie przez zarządców różnych terenów. Ale co zrobić, gdy nasza kostka ma już swoje lata i nie przypomina dawnej efektownej wersji? Poznaj najlepsze sposoby czyszczenia kostki brukowej!

     

    Od czego zależy sposób czyszczenia kostki brukowej?

     

    Z ubrudzoną kostką brukową możemy poradzić sobie na wiele sposobów. Kluczowe w wyborze konkretnej metody czyszczenia są rodzaje zabrudzeń, które należy usunąć. Jakie zanieczyszczenia da się usunąć z kostki brukowej?

     

    • tłuste, oleiste plamy (np. na osiedlowych parkingach),
    • zarastające szczeliny mchy i porosty,
    • plamy po piasku lub nawozach,
    • pozostałości prac remontowych lub budowlanych: kleje, farby, tynki, cement.

     

    Mycie kostki brukowej jest też dobrym sposobem na ogólne odnowienie jej estetycznego wyglądu. W zależności od obecnych na powierzchni rodzajów zabrudzeń jej skuteczne doczyszczenie może wymagać wykorzystania kilku metod.


    • Szczotka ze stalowym włosiem

     

    Szczotka do czyszczenia kostki brukowej zawiera włosie z hartowanego metalu, dzięki czemu nadaje się do usuwania zabrudzeń ze szczelin pomiędzy kostkami. Za pomocą tego narzędzia precyzyjnie usuniesz mech i błoto oraz inne zaschnięte nieczystości. W przypadku zanieczyszczeń biologicznych (mchy i porosty) ta metoda jest mniej inwazyjna niż stosowanie środków chemicznych – zwłaszcza jeśli chodzi o kostkę w przydomowym ogródku. Niemniej jej podstawową wadą jest konieczność ręcznego czyszczenia, które nie sprawdzi się przy dużych powierzchniach.


    • Płyny i spraye do mycia kostki

     

    Kiedy na kostce znajdują się trudniejsze zabrudzenia, np. rdza lub plamy z oleju czy tłuszczu, sama woda nie wystarczy. Dla odpowiedniego efektu należy zastosować również specjalistyczny środek chemiczny, np. płyn do mycia kostki brukowej – gdy powierzchnia jest ubrudzona w równym stopniu lub dedykowany spray – kiedy mamy do usunięcia konkretną plamę i preparat wystarczy nałożyć miejscowo. Warto wybierać środki specjalnie przeznaczone do czyszczenia kostki, gdyż ich skład jest dobierany tak, by skutecznie rozpuścić zanieczyszczenia na tego typu powierzchniach.


    • Mycie ciśnieniowe

     

    Dużo sprawniejszym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest wykorzystanie wody pod ciśnieniem. Metoda ta sprawdza się dobrze przy standardowym, pielęgnacyjnym czyszczeniu powierzchni. Lekkie zabrudzenia (piach, kurz) można skutecznie usunąć nawet samą wodą, skierowaną na kostkę pod ciśnieniem. Najczęściej używa się w tym celu ręcznych myjek ciśnieniowych, choć do większych powierzchni można również wykorzystać jeżdżące urządzenia tego typu. Dla wygody i większej skuteczności warto dobrać wyposażenie myjki do rodzaju czyszczonej powierzchni: do większych, zewnętrznych nawierzchni (takich jak właśnie kostka brukowa) warto użyć końcówki obrotowej, zapewniającej szeroki zasięg strumienia wody. 

     

    Myjki ciśnieniowe wykorzystywane do typowych prac porządkowych wokół domu charakteryzują się ciśnieniem ok. 100-130 bar. Jeśli jednak zamierzasz myć duże powierzchnie, lepszym wyborem będzie urządzenie o ciśnieniu 150-180 bar. Najbardziej praktycznym jest wybór myjki o regulowanej mocy, dzięki czemu będziesz mógł użyć jej także do innych powierzchni, np. gdy zechcesz odświeżyć delikatne tynki, które myjemy, wykorzystując ciśnienie ok. 100 bar. Efektywność czyszczenia będzie zależała również od wydajności urządzenia – do prac okołodomowych najlepiej wybrać myjki o przepływie min. 350-500 l/h. Przydatną funkcją myjek ciśnieniowych jest opcja podgrzewania wody – dzięki wysokiej temperaturze (ok. 60-90°C) skraca się czas konieczny do czyszczenia, a nawet trudne zabrudzenia (oleje i smary) stają się łatwiejsze do odczyszczenia.

     

    Pamiętaj, że do rodzaju ułożonej kostki należy wybrać odpowiedni kąt mycia oraz adekwatną siłę strumienia wody. Skorzystaj z silnego wąskiego strumienia, aby wyczyścić szpary i punktowe zabrudzenia. Za pomocą płaskiego strumienia bez problemu pozbędziesz się typowych zabrudzeń z dużej powierzchni kostki, zaś silny strumień rotacyjny przyda się z kolei do walki z uporczywym brudem.

     

    Jak często czyścić kostkę brukową?

     

    Dzięki regularnemu czyszczeniu kostki brukowej zachowujemy jej estetyczny wygląd na długie lata. A co dokładnie oznacza ta regularność? Dla najtrwalszych efektów swoją kostkę warto czyścić dwa razy w roku – przed sezonem zimowym oraz po nim. Dobrym pomysłem jest również impregnacja kostki brukowej po wyschnięciu umytej powierzchni. Jeśli jednak nie masz czasu, aby zajmować się tym samodzielnie – skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

     

    W sfb od lat zajmujemy się profesjonalnym czyszczeniem maszynowym i niejedna kostka wróciła z naszą pomocą do lat swojej świetności! Zajmiemy się również Twoją – nie tylko w przypadku, gdy nie masz czasu, ale przede wszystkim, gdy nie chcesz samodzielnie zastanawiać się nad tym, jaki sprzęt, jakie ciśnienie i jaki sposób przyniesie żądany efekt. Bazując na naszej wiedzy i korzystając z profesjonalnego sprzętu, sprawimy, że Twoja kostka będzie wyglądała jak nowa!