• Englishen

  Jak uprzątnąć osiedle mieszkaniowe po zimie?

  Kategoria:

  DSF9571

  Początek wiosny to ten moment, gdy znudzeni chłodem i szarością za oknem wypatrujemy słońca i wzrostu temperatur. Jednak aby cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu, najpierw musimy nasz teren doprowadzić do ładu. Z czym wiążą się wiosenne porządki na osiedlu? Jak zadbać o wspólne tereny mieszkalne na zewnątrz i w środku budynków? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę!

   

  Wszystko, po czym chodzimy

  Kluczowym problemem w utrzymaniu czystości w sezonie zimowym jest ciągłe wykorzystywanie soli i piasku umożliwiających bezpieczne poruszanie się po zasypanych trasach. Wiosną, gdy już stopnieją ostatnie śniegi, wszystkie wysypane kilogramy piasku i soli osadzają się na alejkach i parkingach. Usunięcie tych zanieczyszczeń to podstawa przywrócenia osiedlu dobrego wyglądu.

  Zaniechanie tego aspektu może prowadzić tylko do kolejnych negatywnych efektów: wyschnięty piach wraz ze zgromadzonym kurzem i pyłem przy lepszej pogodzie zacznie się wzbijać, brudzić fasady budynków, a przede wszystkim zanieczyszczać powietrze. Wybierając więc usługi sprzątające dla osiedli mieszkaniowych, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czyszczenie chodników, podjazdów i parkingów z soli i piasku. Negatywne skutki zimowej ochrony zauważymy też w podziemnych garażach, do których nasze auta regularnie zwożą resztki piachu i soli – nie można ich pominąć przy wiosennych porządkach!

  Mimo że pozimowe zabrudzenia mogą być znaczne, poradzenie sobie z nimi wcale nie musi być czasochłonne. Najlepiej sprawdzają się w takiej roli maszyny czyszczące, dzięki którym powierzchnie zostaną doprowadzone do ładu szybko i dokładnie.

   

  Zakamarki, w które nikt nie zagląda, a jednak wszyscy patrzą

  Wiosna to także ten czas, w którym warto kompleksowo spojrzeć na przestrzenie wewnątrz budynków. Do tradycyjnie podejmowanych działań takich jak zmywanie podłóg czy wycieranie parapetów i poręczy przyda się sprzątanie mniej oczywistych miejsc. Wiosenne porządki w blokach powinny obejmować także:

  • mycie całych balustrady (nie tylko poręczy),
  • usuwanie pajęczyn z sufitów i przestrzeni między schodami,
  • mycie drzwi wejściowych oraz wejść do piwnic/garaży,
  • usuwanie kurzu i brudu z pozostawionych na wierzchu instalacji.

  Nie sposób zapomnieć też o solidnym myciu okien, na których czystość szczególnie zwraca się uwagę w coraz dłuższe słoneczne dni.

   

  Bezpieczeństwo przede wszystkim

  Równie istotnym elementem wiosennych porządków powinien być ten związany nie tylko z estetyką, ale i bezpieczeństwem mieszkańców. Po zimie administrator każdego osiedla powinien zadbać o przegląd wszystkich technicznych rozwiązań na terenie. Należy zatem określić sprawność systemów rynnowych oraz instalacji, a także pokryć dachowych i urządzeń na placach zabaw – które mogły zostać uszkodzone w trakcie zimy, a następnie zamaskowane pod śniegiem.

  Na bezpieczeństwo wpływa również stan alejek, podjazdów czy schodów (zwłaszcza tych zewnętrznych, wystawionych na działanie mrozu). Po zimie warto dokładnie im się przyjrzeć: wymienić popękane kostki, uzupełnić kamienie na podjeździe czy wykonać drobne naprawy stopni lub poręczy.

   

  Zieleń zachęcająca do odpoczynku

  Na osiedlach mieszkaniowych uwagi po zimie wymagają także tereny zielone. Co w tym aspekcie należy zrobić? Przede wszystkim pozbyć się obumarłych gałęzi z drzew i krzewów – tak by nie zagrażały mieszkańcom – oraz uprzątnąć odsłonięte przez topniejący śnieg trawniki i rabatki. Znajdą się na nich pewnie jeszcze stare liście lub niesprzątnięte zwierzęce odchody, zdecydowanie zaburzające estetyczny wygląd osiedla.

  Z kolei do przygotowania się na intensywny wiosenny rozkwit niezbędne będzie ocenienie stanu zieleni i wykonanie koniecznych prac pielęgnacyjnych, np. cięcia korekcyjne zbytnio rozrastających się drzew/krzewów, nawiezienie trawników, zdjęcie osłon chroniących rabaty z kwiatami itp. Wiosennej regeneracji potrzebować będą także ławki, które przynajmniej należy solidnie umyć przed sezonem na pogawędki na świeżym powietrzu.

   

  Kompleksowe sprzątanie osiedli mieszkaniowych po zimie

  Jak widać, wiosenne porządki spokojnie moglibyśmy nazwać generalnymi – jest w końcu mnóstwo aspektów, na które należy zwrócić uwagę po zimie. Samodzielne rozprawienie się ze wszystkimi typami działań może być trudne, ale mamy nadzieję, że wymienione obszary ułatwią Ci planowanie i w razie konieczności – zlecanie konkretnych czynności specjalistom.