• Englishen

  Jak dbać o tereny zielone przy domu lub osiedlu?

  Kategoria:

  DSF9736

  Zieleń to zdecydowanie jeden z tych aspektów otoczenia, o które szczególnie powinniśmy dbać. Dobrze pielęgnowana natura to przestrzeń, w której chętniej i lepiej odpoczywamy. Z tego względu niezwykle ważne jest nie tylko sprzątanie, ale również dbanie o estetykę naszych przydomowych lub osiedlowych terenów zielonych. Jak to robić? Poznaj najważniejsze aspekty, dzięki którym zatroszczysz się o swoją zieloną przestrzeń w najlepszy sposób!

   

   

  Ładny trawnik wizytówką miejsca

  O atrakcyjnym wyglądzie każdego terenu zielonego świadczy reprezentacyjny trawnik. Nawet gdy na swojej posesji nie planujesz większej roślinności, równo przystrzyżona i regularnie pielęgnowana trawa to podstawa! Nie tylko jest dobrą wizytówką gospodarza, ale zapewnia też szereg praktycznych korzyści: wspiera naturalną produkcję tlenu i sprzyja oczyszczaniu powietrza, a także reguluje jego wilgotność.

   

  Z tego powodu przy dbaniu o trawę kluczowe jest odpowiednie nawodnienie. Aby cieszyć się stale zieloną trawą, możesz regularnie ją podlewać lub postawić na zautomatyzowane rozwiązania – zwłaszcza gdy masz pod opieką duży teren – i założyć specjalny system nawadniający.

   

  Odpowiednio nawodniony trawnik z pewnością odpłaci Ci się przepięknym, bujnym wyglądem, jednocześnie będzie on także wymagał systematycznego koszenia – tak aby utrzymać jego elegancki, reprezentacyjny wygląd. Równie ważnym aspektem jest zapobieganie rozwojowi niechcianej roślinności na trawnikach. W tym celu warto regularnie opryskiwać oraz pielić trawę. Pamiętaj, żeby do rosnących trawników stosować tylko selektywne środki chwastobójcze. Dzięki temu usuniesz niechcianą roślinność bez ryzyka uszkodzenia trawnika.

   

   

  Drzewa, krzewy i rabaty trzymaj w ryzach

  Inną rzeczą, którą należy mieć na uwadze przy porządkowaniu terenów zielonych, są większe formacje roślinne, takie jak drzewa, krzewy czy rabaty kwiatowe. Regularne przycinanie gałęzi krzewów i drzew to nie tylko kwestia gustu, ale również bezpieczeństwa. Dokonując pielęgnacji zieleni, należy również zwrócić uwagę na to, czy nie rozrastają się zbytnio i przesadnie nie zacieniają terenu lub nie przechodzą na sąsiednie działki/posesje.

   

  Z kolei rabaty kwiatowe to jeden z atrakcyjniejszych elementów zieleni na osiedlach lub w przydomowych ogródkach – jednak wymaga on stałej opieki. Oprócz wysiania bądź przygotowania roślin po zimie Twoje kwiaty będą potrzebowały oczywiście regularnego podlewania, pielenia i nawożenia. Ważny jest tutaj odpowiedni dobór środków do pielęgnacji i odżywania roślin, tak by miały jak najlepsze warunki do rozwoju w często niezbyt wielkich i przeciętnie nasłonecznionych przestrzeniach.

   

   

  Estetyczny wygląd to nie tylko tereny zielone

  Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o tereny zielone przy swoim domu lub na osiedlu, musisz pamiętać, że pod uwagę trzeba wziąć nie tylko te obszary, na których znajdują się rośliny. Nawet najrówniej wystrzyżony trawnik i najbardziej kolorowa rabatka z kwiatkami nie zrobią dobrego wrażenia w otoczeniu zabrudzonej elewacji, ogrodzenia czy zarastającego chodnika.

   

  Z tego względu dbanie o tereny zewnętrzne warto w całości zlecać specjalistom. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się, gdy pod opieką masz duży obszar. Oddając dbanie o zewnętrzny teren ekspertom, nie musisz zastanawiać się, jakie prace należy wykonać na dworze. W zakres tego typu kompleksowych usług wchodzi nie tylko pielęgnacja roślin, ale również dbanie o czystość chodników, sprzętów rekreacyjnych czy ławek. A Tobie już zostaje tylko miłe spędzanie czasu w naturalnym, zadbanym otoczeniu.