Szukasz sposobu na idealny wygląd wykładzin w Twoim biurze? Dowiedz się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby wybrać najskuteczniejszą metodę czyszczenia i zachować reprezentacyjny wygląd wykładzin biurowych na długo!
Od czego zależy sposób czyszczenia wykładziny?
Sposobów na czyszczenie wykładzin biurowych jest kilka, ale już na początku musisz wiedzieć, że ich dobór powinien wynikać z rodzajów zabrudzeń oraz materiału, z jakiego została wykonana powierzchnia.
Zanim przejdziemy do konkretnych profesjonalnych sposobów, chcemy jednak zaznaczyć, że podstawą dobrego wyglądu wykładziny w Twoim biurze jest szybkość reakcji! To niezwykle ważne, aby świeżych plam pozbywać się jak najszybciej. Dzięki zastosowaniu środków, które masz pod ręką, plamy z błota czy rozlanej kawy nie zaschną lub nie będą wcierane w strukturę wykładziny – dzięki temu jest większa szansa na całkowite odczyszczenie powierzchni przy praniu profesjonalnymi środkami. Zadbaj, by pracownicy Twojego biura mieli tę świadomość.
Jakie metody czyszczenia wykładzin wybrać?
Do czyszczenia pielęgnacyjnego – regularnie stosowanego jako odświeżenie wykładzin – wystarczą metody zwilżające jedynie wierzchnią (użytkową) część runa. Zalicza się do nich:
- suche wiórki – w odpowiedni sposób przy wykorzystaniu maszyny w wykładzinę wcierane są suche wiórki, które dzięki swojej strukturze chłoną brud bez użycia wody, następnie – po ok. 45 min. – należy je usunąć, np. za pomocą odkurzacza;
- kapsułkowanie – po rozpyleniu specjalnego środka – aktywatora – brud znajdujący się w wykładzinie zostaje zatrzymany w krystalizujących się “kapsułkach”, które po wyschnięciu można łatwo usunąć dzięki dokładnemu odkurzeniu; w zależności od wilgotności pomieszczenia wysychanie zajmuje od jednej do kilku godzin;
- bonnetowanie – sposób odpowiedni do czyszczenia wykładzin dywanowych o niskim runie; rozprowadzony po powierzchni szybkoschnący środek czyszczący po ok. 5 minutach usuwa się za pomocą szorowarki jednotarczowej.
Z kolei dogłębne pranie wykładzin pozwala na maksymalne usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ale wiąże się przez to z większym przemoczeniem powierzchni, a więc i dłuższym czasem schnięcia. Wyróżniamy dwa sposoby czyszczenia dogłębnego:
- szamponowanie – w pierwszym etapie czyszczenia za pomocą maszyny z jednotarczową szczotką rozprowadza się pieniący preparat myjący, który rozpuszcza brud, a następnie przy użyciu odkurzacza pracującego na mokro odsysany jest nadmiar wilgoci; po wyschnięciu wykładziny na sucho usuwane są skrystalizowane pozostałości;
- ekstrakcja – inaczej czyszczenie natryskowe polega na rozprowadzeniu preparatu czyszczącego przy użyciu specjalnej dyszy, a następnie zebranie roztworu wraz z brudem z powierzchni wykładziny; czynności te można powtórzyć do uzyskania zadowalającego efektu.
W przypadku obu metod dogłębnego czyszczenia kluczowe są odpowiednio dobrane środki chemiczne, które skutecznie usuną zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc materiału.
Jak często prać wykładziny w biurach?
Minął rok od poprzedniego czyszczenia, a Twoja wykładzina wygląda na czystą? Nie poddawaj się myśli, że kolejne pranie można przeciągnąć w czasie. Nawet jeśli nie ma widocznych plam, we włóknach wykładziny gromadzą się drobne zanieczyszczenia, których nie da się usunąć odkurzaczem. Z czasem wnikają one we włókna, a cały materiał zaczyna się rozwarstwiać i matowieć. Gdy powierzchnia będzie wyraźnie brudna po długim czasie użytkowania bez czyszczenia, może być już za późno na przywrócenie jej do eleganckiego stanu. Trzymanie się regularnego czyszczenia to więc nie tylko korzyść estetyczna, ale też dbanie o jak największą trwałość wykładziny.
Częstotliwość, z jaką należy przeprowadzać pranie wykładzin biurowych, zależy przede wszystkim od miejsc, w jakich są użytkowane. Sprawdź rekomendowany przez nas czas czyszczenia i ustal dla swojego biura harmonogram, którego będziesz się trzymać:
- co miesiąc: miejsca o dużym natężeniu ruchu: korytarze, przedsionki, okolice drzwi wejściowych,
- raz na kwartał: miejsca o średnim natężeniu ruchu: pomieszczenia socjalne (kuchnie, szatnie), pokoje pracy, sale konferencyjne,
- 1-2 razy w roku: miejsca o małym natężeniu ruchu: schowki, gabinety dla 1-3 pracowników.
Umawiając się na czyszczenie wykładzin biurowych na mokro, warto wybierać terminy popołudniowe lub nawet przed weekendem, tak aby wyprana powierzchnia miała szansę naturalnie wyschnąć.
Czyszczenie wykładzin biurowych – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Niewłaściwe mycie skraca wykładzinom życie – niezwykle ważnym aspektem czyszczenia wykładzin biurowych jest dobór odpowiednich metod, a także dopasowanych środków chemicznych. Przez zastosowanie nieadekwatnych środków lub nawet za dużych ich ilości można zniszczyć strukturę wykładziny, w wyniku czego jej wygląd nie ulegnie poprawie na długo, np. źle wypłukane detergenty będą szybciej gromadzić kolejny brud. Z tego względu dobrze jest nie eksperymentować samodzielnie, lecz zlecić czyszczenie wykładzin biurowych specjalistom, którzy dobiorą sposób czyszczenia do wielkości powierzchni, jej materiału i rodzajów zabrudzeń.